UŽIVO ČETVRTAK, 20. AVGUST 2026.
Informativni portal
Banja Luka 37° vedro
HITNO
Društvo

Vlada RS penzionerima isplaćuje jednokratnu pomoć do kraja avgusta — u najavi i novo povećanje penzija

Ministarka Vidović potvrdila isplatu, Stevandić traži subvencije za smještaj u domove

Vlada Republike Srpske priprema jednokratnu finansijsku pomoć za penzionere koja bi trebala biti isplaćena najkasnije do kraja ovog mjeseca. Ministarstvo finansija RS istovremeno radi finansijsku analizu koja bi mogla otvoriti prostor za još jedno vanredno povećanje penzija u ovoj godini.

Stevandić uočio alarmantan raskorak između penzija i cijene doma

Predsjednik Narodne skupštine RS Nenad Stevandić iznio je pred javnost podatak koji jasno oslikava položaj dijela penzionera: smještaj u dom za starije košta oko 1.000 konvertibilnih maraka, dok prosječna penzija u Srpskoj iznosi oko 700 maraka. Razlika od 300 maraka za mnoge je nepremostiva prepreka, zbog čega je Stevandić najavio pokretanje zakonodavne inicijative za uvođenje subvencija koje bi pokrile taj jaz.

Šta je u planu do kraja 2026. godine

Penzije su ove godine već usklađivane sa rastom prosječne plate i stopom inflacije, a isplaćeno je i jedno vanr0edno povećanje. Udruženje penzionera RS najavilo je da se nada još jednom povećanju do decembra. Ministarstvo finansija ne isključuje tu mogućnost, ali čeka rezultate aktuelnih finansijskih analiza. Kapitalnim ulaganjima od 200 miliona maraka u zdravstveni sistem, vlast najavljuje i poboljšanje dostupnosti zdravstvenih usluga za najstarije sugrađane.

#republikasrpska #bih #penzioneri #penzija

Ostavite komentar

Ne objavljuje se.